Film

Filmi lugu

Hipiliikumisel, mis haaras sadu tuhandeid noori inimesi Läänes, oli suur mõju ka teisel pool raudset eesriiet. Nõukogude süsteemis lõid värvikad kunstnikud, muusikud, veidrikud, hulkurid ning teised pikajuukselised vabahinged oma underground Süsteemi, mis ühendas neid, kes uskusid rahusse, armastusse ja vabadusse.

Rohkem kui 40 aastat hiljem võtab grupp hipisid Eestist ette teekonna Moskvasse, kus hipid siiani 1. juunil kogunevad, et mälestada traagilist sündmust 1971. aastal, kui tuhanded hipid seal KGB poolt arreteeriti. Peategelased sõidavad oma lillelise minibussiga riiki, mis on nüüdseks neile võõras, kuid ometi sarnaneb üha enam ja enam toonase Nõukogude Liiduga. Ometi sai seal teoks nende noorpõlve parimad mälestused ning Venemaa rahuliikumise pikk ajalugu.

Hipide rännak koos Süsteemi kuulunud lillelaste lugudega Ukrainast, Venemaalt, Eestist, Lätist ja mujalt moodustuvad teekonna läbi aja ja ruumi. Jälgiv dokumentaalfilm vaheldub ajaloolise jutustusega, mis on põimitud ühtseks tervikuks intervjuude, fotode, Nõukogude animatsioonide ja rikka arhiivimaterjaliga, tuues vaatajani psühhedeelse underground-maailma, milles need inimesed tookord elasid.

Aita kaasa

Kui juhtud leidma pööningul või sahtlisügavustes tolmu koguvad 8mm või 16mm filmilindid 1970ndatest ja 1980ndate algusest, mis seostuks siinsete vabahingeliste noortega, nõukogude hipiliikumise ja üle liidu rändamise teemadega, anna sellest kindlasti teada!

Kui tahaksid meie filmi tegemist veel mingil muul moel toetada, oleme selle eest äärmiselt tänulikud, sest dokumentaalfilmi tegemine on töömahukas, pikk ja kulukas protsess.

Anna oma leidudest ja toetamissoovist teada, kirjutades meile soviethippies (at) gmail.com.

Filmi meeskond

 • Terje Toomistu (režissöör)
 • Liis Lepik (produtsent)
 • Taavi Arus (operaator)
 • Indrek Soe (helioperaator)
 • KIWA (kunstnik)
 • Priit Tender (animaator)
 • Martin Männik (monteerija)
 • Marika Alver (uurimistöö konsultant)
 • Juliane Fürst, PhD (kaasprodutsent, uurimistöö konsultant)
 • Irina Gordeyeva, PhD (uurimistöö konsultant)
 • Martin Pedanik (graafiline disainer)
 • Karin Kahre (avalike suhete juht)

Terje Toomistu (režissöör) on antropoloog, kirjutaja ja dokumentaalfilmide tegija. Tal on kaks magistrikraadi Tartu Ülikoolist – etnoloogia ning meedia ja kommunikatsiooni alalt, vahepeal täiendas ta end California Ülikoolis Berkeleys ning praegu on tal Tartus käsil antropoloogiaalased doktoriõpingud. Terje ja Kiwa täispikk dokumentaalfilm “Wariazone” (2011) on jõudnud filmifestivalidele üle maailma.

Liis Lepik (produtsent) on BFMi magistrikraadiga dokumetnaalfilmide tegija, kellele kuulub oma produktsioonifirma Kultusfilm. Varasemalt on Liis õppinud Tallinna Ülikoolis sotsiaal- ja kultuuriantropoloogiat ning täiendanud end Berliinis visuaalantropoloogia alal. Ta on töötanud nii Eestis, Saksamaal kui ka Ameerikas.

Taavi Arus (operaator) on väga mitmekülgse kogemuse ja laia haardega iseõppinud filmitegija. Ta on töötanud režissööri, operaatori, monteerijana ja veel paljudes rollides nii suurte mängufilmide juures kui ka teinud rohkelt muusikavideoid.

Indrek Soe (helioperaator) on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias helirežii ning õpib praegu sama eriala magistriõppes. Ta tegutseb vabakutselise helirežisssööri ja heliloojana, olles tänaseks töötanud 15 filmi juures. Lisaks tegutseb ta helikunstnikuna kaasaegse tantsu grupi Millimeter juures.

KIWA (kunstnik) paljude kunstipraktikate hulka kuuluvad tekst, maal, video, performance, installatsiooon, heli; KIWAl on olnud 30 isiknäitust ning ta on osalenud enam kui 300 festivalil ja näitusel Euroopas, Ameerikas ja Aasias. Ta tegutseb ka lektori, kuraatori ja kirjastajana.

Priit Tender (animaator) on rohkete animafilmide autor, kes on olnud nominent ja võitnud auhindu kõigil olulistel animafilmide festivalidel üle maailma. Priidu viimane joonisfilm “Alateadvuse maja” (2015) võitis hiljuti Hollandis Utrechtis ühel olulisimal rahvusvahelisel animafestivalil HAFF lühifilmide Grand Prix.

Martin Männik (monteerija) on õppinud filmi montaaži BFMis ning on töötanud tänaseks ligi 30 tudengi-, dokumentaal- ja mängufilmi juures, nende seas “KUKU: Mina jään ellu” (2011), “Tallinna kilud” (2011), “Distants” (2012), “Veregrupp” (2013).

Marika Alver (arhiivitöö koordinaator) on õppinud kunstiteadust ja kultuuriantropoloogiat EKAs, Pariisi ja Ljubljana ülikoolis. Ta on kureerinud ja olnud seotud paljude näitustega Eestis ja mujal maailmas.

Juliane Fürst (kaasprodutsent, uurimistöö konsultant, PhD) on Saksa juurtega teadur, kes on muuhulgas uurinud hipiliikumist nõukogudeaegsel Venemaal viimased kaheksa aastat ning parajasti kirjutab sel teemal raamatut. Ühtlasi on ta mitme Ida-Euroopa uurimisega tegeleva assotsiatsiooni liige.

Irina A. Gordeeva (uurimistöö konsultant, PhD) töötab Moskvas Venemaa Riiklikus Humanitaarteaduste Ülikoolis ajaloo ja arhiivide instituudis. Teda huvitavad alternatiivsed kogukonnad ja uued liikumised, patsifism, nõukogude hipid ja dissidendid, rahvaalgatused ja vastuhakk ning muud haakuvad teemad.